İlgili Alt Kategoriler

Karlı Havada Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karlı Havada Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
27-01-2021 tarihinde eklendi.
Karda araba kullanmak deneyim gerektirir. Karlı havada araç kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, sürüş tekniklerinin uygun şekilde değiştirilebilmesidir. Aracın asfaltta kullanılır gibi kullanılması kontrolün kaybedilmesine neden olabilir. Fren ve gaz pedalı üzerindeki sert kullanımlardan ve ani direksiyon hareketlerinden kesinlikle kaçılmalıdır.

Karlı ve Buzlu Yollarda Araç Nasıl Kullanılır?

Karlı havada araç kullanmanın püf noktası sakin olabilmektir. Vites değişiminden gaza basmaya, frene dokunmaktan direksiyon hareketlerine kadar her aşamada sakin olmak ve yavaş hareketler ile sürüşe devam edebilmek karlı havada güvenli sürüş için en önemli konudur. 

Vites geçişlerinin devir yükseltilmeden yapılması patinaj riskini en alt seviyeye indirecektir. 

Patinaja düşülmesi halinde ise ayağın gazdan çekilmesi ve tekerleklerin yeniden yolu tutması beklenmelidir. 

Yokuş aşağı ineceğiniz zaman mutlaka öncesinde hızınızı ayarlamalısınız. Kontrolsüz bir hızla yokuşa gelmeniz tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Motor-fren gücünden yararlanmak için hafif hareketler ile frene dokunmak lastikler kilitlenmeden iniş yapmanızı sağlayacaktır.

Karlı Yolda Sürüş Teknikleri

Yolculuğa başlamadan önce karlı ve güvenli bir zeminde ani fren yaparak deneyim kazanmanız yol boyunca yapacağınız hareketleri dengelemenizi sağlayacaktır. Sis lambalarının ve farların yakılması karlı günlerde alışkanlık haline gelmelidir. Kış mevsiminde kar yağmamış olsa bile tekerleklerinizin kış lastiği ile yenilenmesi uygun olacaktır. 

Tüm sürücülerin korkulu rüyası olan karlı havalar ve buzlu yollar uygun bir deneyim kazanılması ile güvenli hale getirilebilir. Yolu önceden bilmek ve takip mesafesini korumak bu tür zorlu şartlar için en basit güvenlik tedbiri olarak uygulanabilir. 

Öndeki aracın lastik izinden giderek patinaj riskini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Buğu çözücü spreyler özellikle soğuk havalarda mutlaka arabalarda bulunması gereken malzemeler arasında sayılabilir. 

Akülerin soğuğa dayanamama riskini göz önünde bulundurarak taşınabilir güçlendirmelerden yararlanılabilir. 

Havanın 3 derecenin altına inmesi ile birlikte yolda bulunan her su birikintisinin potansiyel buz olduğu düşünülmelidir. Karlı havada araç kullanırken dikiz aynasına bakma süresi 5 saniyeyi geçmemelidir. 3 şeritli olan yollarda daima orta şeridin kullanılması önerilmektedir. 

Karda Araba Kullanmak

Gereğinden fazla ve dengesiz bir şekilde yüklenen araçlar karlı yollarda büyük tehlike oluşturmaktadır. Teknik bilgiye ve deneyime sahip olmak zor günler için büyük önem taşısa da karlı yollarda fizik kurallarının da devreye gireceği unutulmamalıdır. Karlı havalarda uzun yola çıkmak zorunda kalan kişilerin araçlarına enerji vermesi için bir paket çikolata ve battaniye koyması önerilmektedir.   

Hızlı Gönderi

Istanbul Avrupa Yakası Aynı Gün Kurye Teslimatı

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Güvenliği

TAKSİTLE ÖDEME

6'Aya Varan Taksit Seçenekleri

ÜCRETSİZ KARGO

500 TL ve Üzeri Alışverişlerde

İNDİRİM VE YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN!

WhatsApp

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.